Niegłosy to interesująca dzielnica, która znajduje się na północnych krańcach Płocka. Ta część miasta charakteryzuje się malowniczym otoczeniem i unikalną atmosferą, która może zachwycić każdego odwiedzającego.
Rozpościera się w okolicy ulicy Sierpeckiej, będącej jednym z kluczowych punktów w tej dzielnicy, co sprawia, że jest to miejsce o dużym znaczeniu dla mieszkańców.
Historia
Dawniej przysiółek wsiTrzepowo, Niegłosy miały swoją przeszłość pełną zmian administracyjnych i społecznych. W latach 1867-1931 miejscowość ta była częścią gminy Brwilno, natomiast od 1931 do 1954 roku przynależała do gminy Biała w powiecie płockim. Z historycznego punktu widzenia, w okresie Królestwa Polskiego Niegłosy należały do guberni warszawskiej, a w czasie międzywojnia przynależały do województwa warszawskiego.
W dniu 20 października 1933 Niegłosy weszły w skład gromady Trzepowo, która obejmowała również wieś Trzepowo oraz Szkołę Rolniczą. To ważne wydarzenie w historii miejscowości miało istotny wpływ na jej dalszy rozwój.
Podczas II wojny światowej obszar ten został włączony do III Rzeszy, co spowodowało poważne zmiany w lokalnej strukturze społecznej. Po wojnie Niegłosy wróciły do Polski, co oznaczało rozpoczęcie nowego rozdziału w ich historii.
W związku z reorganizacją administracji wiejskiej, nastąpiło zniesienie gmin. W jesieni Niegłosy, jako część Trzepowa, weszły w skład nowo utworzonej gromady Trzepowo Nowe w powiecie płockim. Zmiany te były częścią większej transformacji w polskim systemie administracyjnym.
Na 31 grudnia 1961 Niegłosy zostały wyłączone z gromady Trzepowo Nowe, która została równocześnie zniesiona, a miejscowość ta została włączona do Płocka. To wydarzenie stanowiło kulminację wielu lat przekształceń i pokazuje, jak dynamicznie zmieniała się sytuacja administracyjna w tym regionie.
Przypisy
- Uchwała Nr VI/10/13/54 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie z dnia 05.10.1954 r. w sprawie podziału na gromady powiatu płockiego; w ramach Zarządzenia Nr Or. V-0/1/54 Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie z dnia 29.11.1954 r. w sprawie ogłoszenia uchwał Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie z dnia 04.10.1954 r., dotyczących reformy podziału administracyjnego wsi (Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie z dnia 01.12.1954 r., Nr. 11, Poz. 67)
- a b Dz.U. z 1961 r. nr 59, poz. 324
- Warszawski Dziennik Wojewódzki: dla obszaru Województwa Warszawskiego. 1933, nr 14, poz. 136
- Dziennik Praw, rok 1870, tom 70
- M.P. z 1931 r. nr 157, poz. 228
Pozostałe obiekty w kategorii "Dzielnice":
Podolszyce | Stare Miasto (Płock) | Budy Dolne | Boryszewo (Płock) | Nowe Ciechomice | Powsino | Stare Ciechomice | Tokary-Rąbież | Ośnica (Płock) | Chełpowo | Maszewo Małe | LonginusOceń: Niegłosy