Cmentarz prawosławny w Płocku to ważna nekropolia, która znajduje się przy ulicy Norbertańskiej 25. Jego powierzchnia wynosi 1,47 ha i jest ogrodzony z różnych stron – od frontu otoczony murem, a z tyłu siatką, z kolei od strony cmentarza mariawickiego jest oddzielony wałem ziemnym.
Teren cmentarza jest bogaty w zieleń, z drzewami i alejkami gruntowymi, będącymi doskonałym miejscem do zadumy. Na wprost wejścia usytuowana jest kaplica, która nosi nazwę kaplicy pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Zarówno cmentarz, jak i ta kaplica, zostały wpisane do wykazu obiektów zabytkowych miasta Płock.
Historia tego miejsca sięga lat 30. XIX wieku, kiedy to po upadku powstania listopadowego w Płocku rozpoczęli pracę urzędnicy carscy. Pierwsze pochówki miały miejsce w 1842 roku. Z informacji zawartej na tabliczce wewnątrz kaplicy, dowiadujemy się, że została ona zbudowana w 1870 roku na planie krzyża, a rok później odbyło się jej poświęcenie. Ważnym elementem cmentarza są też stare płyty nagrobne, które posiadają znaczne wartości artystyczne oraz historyczne.
W 1983 roku płocka parafia prawosławna, do której należy cmentarz, rozpoczęła szereg prac porządkowych, w tym budowę studni. W wyniku ustaleń część nekropolii, wynosząca około 30%, została przekazana w użytkowanie katolikom.
Mimo upływu czasu, na cmentarzu można nadal znaleźć wiele dobrze zachowanych krzyży prawosławnych. Wartościowym miejscem na tym terenie jest grób rodziny Kiriuszynów, w którym spoczywa m.in. Aleksy Kiriuszyn (1886–1972), znany nauczyciel oraz artysta malarz, który tworzył obrazy związane z Płockiem oraz ikony.
Przypisy
- Cmentarz parafii prawosławnej, Płock [online], cmentarze24.pl [dostęp 08.11.2021 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Cmentarze":
Cmentarz Stary w Płocku | Cmentarze ewangelickie w Płocku | Cmentarz w Ośnicy | Cmentarz garnizonowy w Płocku | Cmentarz Komunalny w Płocku | Cmentarz na Radziwiu | Cmentarz w Trzepowie | Cmentarz mariawicki w Płocku | Cmentarz Miejski w PłockuOceń: Cmentarz prawosławny w Płocku