Tomasz Eugeniusz Siemiątkowski, który przyszedł na świat 16 lutego 1970 roku w Płocku, jest znanym polskim adwokatem oraz nauczycielem akademickim. Posiada on nie tylko tytuł doktora nauk ekonomicznych, ale także doktorat habilitowany w dziedzinie prawa.
Specjalizuje się w prawie handlowym, co czyni go ekspertem w tej dziedzinie, a jego wiedza i doświadczenie są cenione zarówno w praktyce zawodowej, jak i w środowisku akademickim.
Życiorys
Dzieciństwo oraz młodość Tomasza Siemiątkowskiego były związane z Płockiem, gdzie spędził swoje pierwsze lata. Ukończył z powodzeniem Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. Następnie, w 1994 roku, uzyskał tytuł magistra na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc wielki sukces jako absolwent, gdyż ukończył studia z wyróżnieniem (summa cum laude). W 1999 roku, po zrealizowaniu wszystkich niezbędnych procedur, został przyjęty do grona adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie.
W 1998 roku obronił pracę doktorską na Szkołę Główną Handlową w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych, bazując na dysertacji zatytułowanej „Prokura jako pełnomocnictwo szczególne w spółkach prawa handlowego”. A dziesięć lat później, w 2008 roku, w doskonały sposób uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, wchodząc w posiadanie stopnia na podstawie pracy pt. „Odpowiedzialność cywilnoprawna w spółkach kapitałowych”.
W latach 1999–2011 pełnił funkcję wykładowcy na temat corporate governance w kontekście prawa polskiego oraz amerykańskiego w ramach Programu MBA, który był realizowany w partnerstwie z SGH oraz University of Minnesota. Polskiej i zagranicznej akademickiej społeczności Tomasz Siemiątkowski jest znany z pobytu w wielu prestiżowych instytucjach naukowych, takich jak University of Minnesota, Carlson School of Management, gdzie był visiting professor w 1999 roku, oraz University of California – Berkeley, Boalt Hall School of Law, gdzie jako visiting scholar spędził okres 2002-2003.
Kolejnym znaczącym krokiem na międzynarodowej scenie akademickiej były studia z zakresu amerykańskiego corporate governance, które odbył pod okiem prof. Richarda Buxbauma (Boalt Hall School of Law, UC Berkeley), a także z zakresu porównawczego corporate governance u prof. Klausa J. Hopta w Max Planck Institut w Hamburgu. Otrzymał liczne stypendia, w tym stypendium Fundacji Kościuszkowskiej do University of California w Berkeley w 2004 roku.
Tomasz Siemiątkowski jest obecnie profesorem uczelni w SGH i kierownikiem Katedry Prawa Gospodarczego oraz studiów podyplomowych Akademia Spółek. Zasiada też na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Od 2009 rozpoczął praktykę adwokacką w Kancelarii Głuchowski Siemiątkowski Zwara, wcześniej był związany z Kancelarią Adwokacką dr. Tomasza Siemiątkowskiego oraz pracował w amerykańskich kancelariach prawniczych. Specjalizuje się w wielu obszarach prawa, takich jak prawo korporacyjne, corporate governance, a także prawo fuzji, przejęć i restrukturyzacji, prawo rynku kapitałowego, arbitraż oraz prawo medyczne i energetyczne.
Jego doświadczenie obejmuje również udział w opracowaniu prospektu emisyjnego pierwszej spółki utworzonej na prawie obcym w Polsce z dopuszczeniem akcji do obrotu publicznego. Reprezentował Konfederację „Lewiatan” w sprawie przed Trybunałem Konstytucyjnym, gdzie uzyskał korzystne orzeczenie. Jest współautorem pierwszej na rynku publicznym koncepcji wypłaty dywidendy w akcjach „gratisowych”.
W latach 2015-2019 był członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. Pełnił również role w radach nadzorczych, między innymi w PKO BP S.A., PLL LOT S.A., oraz Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.. W latach 2013–2017 pełnił funkcję przewodniczącego rady nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.. Od lutego 2024 roku znowu zasiądzie w radzie nadzorczej tej spółki.
Biorąc pod uwagę jego wkład, był współautorem projektu nowelizacji kodeksu spółek handlowych i członkiem zespołu ekspertów pod przewodnictwem prof. Stanisława Sołtysińskiego. Uczestniczył w znaczących pracach nad wprowadzeniem spółki europejskiej oraz był współautorem dotyczących sprawozdawczości w spółkach.
Od 2011 roku zasiada w Komisji Legislacyjnej Naczelnej Rady Adwokackiej, gdzie przewodniczy zespołowi prawa gospodarczego i handlowego. Był również pomysłodawcą oraz współautorem ustawy o kontroli niektórych inwestycji, która została przyjęta przez Sejm w 2015 roku.
Dodatkowo pełnił funkcję doradcy prawnego w ramach akcji społecznej „Apel 141”, zainicjowanej przez Jarosława Macieja Goliszewskiego, Leszka Stalla oraz Grzegorza Kostrzewę-Zorbasa, której celem było uznanie działalności opozycyjnej w PRL jako pracy w rozumieniu ustawowym. W marcu 2021 roku uchwalono ustawę, która umożliwiła ubezpieczenie okresów działalności opozycyjnej i poprawiła sytuację emerytalną byłych działaczy.
Wreszcie, Tomasz Siemiątkowski jest także współautorem i współredaktorem czterotomowego komentarza do kodeksu spółek handlowych oraz Systemu Prawa Prywatnego, a także autorem licznych artykułów naukowych w uznawanych publikacjach prawniczych, takich jak „Palestra” oraz „Przegląd Prawa Handlowego”. Obecnie zajmuje stanowisko Przewodniczącego Rady Redakcyjnej kwartalnika „Przegląd Corporate Governance” oraz członka Rad Programowych kilku innych czasopism.
Wyróżnienia
Wyróżnienia, jakie otrzymał Tomasz Siemiątkowski, są świadectwem jego zaangażowania i profesjonalizmu w obszarze prawa. W 2007 roku odznaczono go wyróżnieniem WEMBA Outstanding Instructor First Prize, co było docenieniem jego pracy edukacyjnej. Następnie, w kolejnych latach, zdobył wyróżnienie WEMBA Outstanding Instructor Second Prize w 2008 i 2010 roku, przyznawane w programie MBA na Uniwersytecie Minnesota/SGH.
W 2012 roku Tomasz Siemiątkowski został uhonorowany nagrodą Inspiracja Roku, co zostało przyznane przez Niezależny Miesięcznik Studentów SGH „Magiel”. W 2016 znalazł się w prestiżowym gronie 50 najbardziej wpływowych prawników w Polsce według Dziennika Gazety Prawnej, co potwierdza jego znaczenie w kręgu prawniczym.
Oprócz tego, w 2016 roku zyskał również nagrodę „Złoty Paragraf”, która jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie prawa, szczególnie za działania na rzecz prawodawstwa oraz gospodarki. W ostatnich latach, w latach 2018, 2020 i 2021, Tomasz był liderem rankingu kancelarii prawniczych „Rzeczpospolitej” w obszarze „prawo spółek i prawo handlowe”, co potwierdza jego dominującą pozycję w tej specjalizacji. Warto także zaznaczyć, że w 2019 roku otrzymał nominację w tej samej dziedzinie, co świadczy o jego ciągłym rozwoju i znaczeniu w środowisku prawniczym.
Ważniejsze publikacje
Oto zebrane ważniejsze osiągnięcia publikacyjne Tomasza Siemiątkowskiego, które odzwierciedlają jego wkład w dziedzinę prawa handlowego.
- Prokura w spółkach prawa handlowego (LexisNexis 1999), autor,
- Odpowiedzialność cywilnoprawna w spółkach kapitałowych, (C.H. Beck, 2007), autor,
- Kodeks Spółek Handlowych. Komentarz. Tytuł I. Przepisy ogólne. Tytuł II. Spółki osobowe, tom 1, (LexisNexis 2011), współautor i współredaktor,
- Kodeks Spółek Handlowych. Komentarz. Tytuł III. Spółki kapitałowe. Dział I. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, tom 2, (LexisNexis 2011), współautor i współredaktor,
- Kodeks Spółek Handlowych. Komentarz. Tytuł III. Spółki kapitałowe. Dział II. Spółka akcyjna, tom 3, (LexisNexis 2012), współautor i współredaktor,
- Kodeks Spółek Handlowych. Komentarz. Tytuł IV. Łączenie, podział i przekształcanie spółek, Tytuł V. Przepisy karne, Tytuł VI. Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i przepisy końcowe, tom 4, (LexisNexis 2011), współautor i współredaktor,
- System Prawa Prywatnego t. 16 – Prawo spółek osobowych pod red. A. Szajkowskiego (C.H. Beck 2016), współautor,
- System Prawa Prywatnego t. 17 – Prawo spółek kapitałowych pod red. S. Sołtysińskiego (C.H. Beck 2016), współautor.
Przypisy
- Jest nowa rada nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej [online], TVN24 Biznes, 12.02.2024 r. (pol.).
- WZA w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Nowa rada, stary zarząd [online], Rzeczpospolita [dostęp 12.02.2024 r.] (pol.).
- Nowe komitety: Audytu i Informatyzacji Banku [online], media.pkobp.pl [dostęp 29.03.2022 r.] (pol.).
- Zmiany w radzie nadzorczej PLL LOT [online], pb.pl [dostęp 29.03.2022 r.] (pol.).
- Fundacja Piłkarstwa Polskiego [online], Fundacja Piłkarstwa Polskiego [dostęp 29.03.2022 r.] (pol.).
- Krajowy Rejestr Sądowy [online].
- TOMASZ SIEMIĄTKOWSKI - Wyszukiwarka KRS - Internetowy Monitor Sądowy i Gospodarczy [online], www.imsig.pl [dostęp 29.03.2022 r.].
- Zrezygnował szef rady nadzorczej PGZ [online], Rzeczpospolita [dostęp 29.03.2022 r.] (pol.).
- Prof. Tomasz Siemiątkowski: Rewolucja często zapomina o swoich dzieciach [online], www.rp.pl [dostęp 09.04.2021 r.] (pol.).
- Opozycjoniści o wadach przepisów emerytalnych: pozwólcie nam na godną starość [online], Bankier.pl, 22.07.2020 r. [dostęp 09.04.2021 r.] (pol.).
- Postępowania sądowe I arbitrażowe [online], Głuchowski Siemiątkowski Zwara - ADWOKACI I RADCOWIE PRAWNI [dostęp 25.05.2020 r.].
- Energetyka [online], Głuchowski Siemiątkowski Zwara - ADWOKACI I RADCOWIE PRAWNI [dostęp 25.05.2020 r.].
- Dr hab. Tomasz Eugeniusz Siemiątkowski [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 14.01.2015 r.].
- Akademia Spółek - Podyplomowe Studia - SGH [online], oferta.sgh.waw.pl [dostęp 22.05.2020 r.].
- Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego [online], 22.05.2020 r.
- Wykładowcy [online], ssl-oferta.sgh.waw.pl [dostęp 29.05.2020 r.].
- Odpowiedzialność cywilnoprawna w spółkach kapitałowych [online], Ksiegarnia.beck.pl [dostęp 26.05.2020 r.] (pol.).
- Tomasz Siemiątkowski — Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie [online], sakig.pl [dostęp 02.05.2020 r.].
- Władze – Zakład Prawa Gospodarczego | Szkoła Główna Handlowa w Warszawie [online], ssl-kolegia.sgh.waw.pl [dostęp 22.05.2020 r.].
- Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego / Komisje kodyfikacyjne / Działalność / Biuletyn Informacji Publicznej [online], arch-bip.ms.gov.pl [dostęp 22.05.2020 r.].
- Ranking Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolitej 2018 - rekomendacje [online], www.rp.pl [dostęp 24.06.2021 r.] (pol.).
- 19. edycja rankingu kancelarii prawniczych - podsumowanie wyników [online], www.rp.pl [dostęp 24.06.2021 r.] (pol.).
- IreneuszI. WalencikI., Najlepsze kancelarie i prawnicy w 2019 roku według rankingu „Rzeczpospolitej” | Rynek Prawniczy [online] [dostęp 24.06.2021 r.] (pol.).
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Teodor Szymanowski | Czesław Michałowski | Lucjan Altberg | Stanisław Zgliczyński (adwokat) | Stanisław Pyrowicz | Michał Królikowski | Maria Jędrzejewska | Wojciech Julian Góralczyk | Jan Rudowski (sędzia)Oceń: Tomasz Siemiątkowski (prawnik)