Muzeum Diecezjalne im. bł. abpa. Antoniego Juliana Nowowiejskiego to wyjątkowa instytucja z siedzibą w Płocku, która odgrywa istotną rolę w dziedzictwie kulturowym i historycznym regionu. Zostało ono założone przez kapłana diecezji płockiej, ks. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, który później został biskupem płockim. Ten pionierski krok uczynił muzeum pierwszym tego typu w Królestwie Polskim.
Budynek muzeum został zrealizowany w 1903 roku na podstawie projektu architekta Stefana Szyllera. Muzeum zyskało na znaczeniu poprzez dalszą działalność, której efekty były widoczne od roku 1913, kiedy to ks. Franciszek Giergielewicz rozpoczął współpracę z biskupem Nowowiejskim w celu dalszego rozwoju tej cennej placówki. Wspólna praca przyczyniła się do wzbogacenia zbiorów oraz popularyzacji lokalnej kultury i historii.
Opis
Muzeum Diecezjalne w Płocku jest instytucją z bogatą historią i fascynującymi zbiorami, które mają swoje korzenie w katedrze płockiej. Reprezentacyjne eksponaty zaczęły przybywać do muzeum dzięki darowiznom wyjątkowych osób, takich jak ks. Tomasz Kowalewski i prof. Franciszek Tarczyński. Warto zaznaczyć, że w latach 1929–1930 muzeum przeszło ważny etap rozbudowy, co przyczyniło się do znaczącego wzrostu jego zbiorów.
W kolekcji muzeum znajdują się obiekty, które zostały przeniesione z kościołów diecezji płockiej. Zbiory te obejmują zabytki, które utraciły swoje pierwotne funkcje kultowe, ale jednocześnie zachowują wartość historyczną i artystyczną. Muzeum gromadzi różnorodne dzieła sztuki, w tym cenne rękopisy, dokumenty, mazowiecką rzeźbę średniowieczną, złotnictwo oraz kolekcję szat liturgicznych. Wśród najważniejszych eksponatów wyróżniają się też pasy kontuszowe oraz różnorodne malarstwo.
W dniu 12 czerwca 2008 roku Muzeum Diecezjalne zyskało nową powierzchnię użytkową, mieszczącą się w historycznym opactwie benedyktyńskim. Uroczystość otwarcia odbyła się w ramach centralnych obchodów Roku Błogosławionego Arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego w diecezji płockiej. Poświęcenia nowego obiektu dokonał nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk.
W nowej lokalizacji muzeum zgromadziło wiele bezcennych dzieł sakralnych, takich jak Herma św. Zygmunta, Kielich Księcia Konrada oraz Kielich Karola Ferdynanda Wazy. Wystawa jest podzielona na trzy części, które obejmują: Chrystus w sztuce: malarstwie i rzeźbie, Chrystus w Eucharystii oraz Chrystus w życiu świętych. Co więcej, skarbiec muzealny jest jednym z pięciu najbogatszych w Polsce.
Do końca roku 2008 w jednej z sal muzeum planowana była wystawa poświęcona bł. abp. Antoniemu Julianowi Nowowiejskiemu, z uwagi na 150. rocznicę jego urodzin oraz 100. rocznicę sakry biskupiej. W przyszłości w muzeum ma być prezentowana sztuka współczesna, która będzie koncentrować się na tematyce sakralnej. W najstarszej części muzeum eksponowane będą również zbiory dotyczące archeologii, rękopisów, mebli oraz bogata kolekcja pasów kontuszowych.
W latach 1993-2009 dyrektorem Muzeum był ks. Bronisław Gwiazda, znany profesor historii sztuki w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Po nim, od 1 marca 2009 do 31 sierpnia 2013, funkcję tę pełnił ks. Stefan Cegłowski. Obecnie, od 1 września 2013, dyrektorem Muzeum jest ks. Andrzej Milewski.
Nie sposób pominąć istotnego faktu, że od 9 kwietnia 2009 roku Muzeum Diecezjalne nosi imię swojego założyciela, błogosławionego arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego, na mocy dekretu biskupa płockiego Piotra Libery.
Dyrektorzy
Historia Muzeum Diecezjalnego w Płocku jest związana z osobami, które pełniły rolę dyrektorów tej instytucji. Poniżej przedstawiamy listę dyrektorów muzeum, którzy mieli znaczący wpływ na jego rozwój:
- ks. Tomasz Kowalewski (1903–1927),
- ks. Aleksander Dmochowski (1927–1939),
- ks. Lech Grabowski (1959–1993),
- ks. Bronisław Gwiazda (1993–2009),
- ks. Stefan Cegłowski (2009–2013),
- ks. Andrzej Milewski (od 2013).
Przypisy
- a b Spore zmiany w katedrze. Nowy proboszcz. portalplock.pl. [dostęp 25.08.2022 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Muzea":
Muzeum Mazowieckie w Płocku | Muzeum Małachowianki w Płocku | Muzeum św. Faustyny w PłockuOceń: Muzeum Diecezjalne w Płocku