Muzeum Mazowieckie w Płocku


Muzeum Mazowieckie w Płocku to jedna z najstarszych placówek muzealnych w Polsce, której historia sięga 1820 roku. Muzeum powstało z harmonijnego połączenia bogatych zbiorów Towarzystwa Naukowego Płockiego oraz Szkoły Wojewódzkiej, co pozwoliło na utworzenie unikalnej przestrzeni dla regionu.

W swoich początkach, muzeum miało siedzibę w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Małachowskiego, gdzie zaprezentowano pierwszą ekspozycję w dwóch salach. W okresie od 1912 do 1971 roku, placówka mieściła się w budynkach Towarzystwa Naukowego Płockiego.

Ważnym momentem w historii muzeum miało miejsce w 1967 roku, gdy zorganizowano tam pierwszą w Polsce prezentację sztuki secesyjnej. Obecnie, muzeum szczyci się największą w kraju kolekcją sztuki secesyjnej oraz stałą wystawą zatytułowaną "X wieków Płocka", która przyciąga liczne rzesze zwiedzających.

Od 2005 roku, Muzeum Mazowieckie w Płocku ma nową siedzibę w odrestaurowanej kamienicy przy ul. Tumskiej 8, położonej na Starym Mieście. Ta lokalizacja sprzyja nie tylko jego funkcjom wystawienniczym, ale także umożliwia piękne połączenie z historycznym otoczeniem Płocka.

Oddziały

W strukturze Muzeum Mazowieckiego w Płocku znajduje się kilka interesujących oddziałów, które odzwierciedlają bogactwo kultury regionu. Oto one:

  • Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku, ul. Kwiatka 7,
  • Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie,
  • Spichlerz, ul. Kazimierza Wielkiego 11B, Płock,
  • Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej, ul. Rynek 1 w Wyszogrodzie.

W planach Muzeum Mazowieckiego jest także otwarcie nowego oddziału w 2020 roku, który ma znajdować się przy ulicy Kolegialnej. Będzie on dedykowany prezentacji zbiorów art déco.

Dodatkowo, muzuem jest wydawcą półrocznika popularnonaukowego noszącego nazwę Nasze Korzenie, który ma na celu popularyzację wiedzy o lokalnej historii i kulturze.

Zbiory

Muzeum Mazowieckie w Płocku posiada bogate i różnorodne zbiory, które są świadectwem kulturalnego dziedzictwa regionu. W ramach poszczególnych działów gromadzone są liczne obiekty, które przyciągają zarówno pasjonatów sztuki, jak i naukowców.

  • dział sztuki – 14 490 obiektów, z czego 5 500 to obiekty secesyjne, a 601 stanowią dzieła neosecesyjne,
  • dział historii – 21 201 obiektów,
  • dział archeologii – 5 675 obiektów,
  • dział numizmatyki – 35 668 obiektów,
  • dział etnografii – 9 501 obiektów.

Wybrane dzieła ze zbiorów

Przypisy

  1. KrystynaK. Suchanecka, Kronika muzealna 2001-2009, „Rocznik Muzeum Mazowieckiego w Płocku” (19), 2011 r., s. 235-300.
  2. Wakacje 2021. Z Warszawy do Płocka na molo i nie tylko. Co zobaczycie w historycznej stolicy Mazowsza.
  3. a b MarianM. Sołtysiak, Sto pięćdziesiąt lat Muzeum w Płocku, „Rocznik Muzeum Mazowieckiego w Płocku”, 1, 1972 r. Brak numerów stron w czasopiśmie.

Oceń: Muzeum Mazowieckie w Płocku

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:16