Ulica Tumska jest jednym z kluczowych miejsc w historycznym kontekście Starego Miasta w Płocku. Jej korzenie sięgają XIX wieku, co czyni ją jedną z najstarszych ulic w tej części miasta. Warto zauważyć, że w latach 70. XX wieku była to przestrzeń, która była otwarta dla ruchu samochodowego, natomiast obecnie przekształciła się w główny deptak, gdzie mieszkańcy i turyści mogą cieszyć się spokojem i Urodą otoczenia.
Ulica ta biegnie od Wzgórza Tumskiego, co jest źródłem jej nazwy, ku północnemu kierunkowi, prowadząc do skraju Placu Narutowicza, obecnie znanego jako dawne Rynek Kanoniczy. Długość ulicy wynosi imponujące 700 metrów, co sprawia, że jest ona wyraźnie zauważalnym elementem miejskiego krajobrazu.
Zabudowa Tumskiej reprezentuje głównie dwu- i trzypiętrowe kamienice, w których dolne kondygnacje przeznaczone są na lokale handlowe oraz usługowe, podczas gdy wyższe piętra zarezerwowane są dla mieszkań. Całkowita powierzchnia budynków wzdłuż tej ulicy wynosi blisko 55 000 m², z czego prawie 30 000 m² zajmują usługi.
W 2006 roku miała miejsce gruntowna modernizacja tej ulicy, w ramach której położono nową nawierzchnię z kostki brukowej oraz płyt granitowych. Zrealizowano także nowe elementy małej architektury, w tym cztery fontanny, które dodają uroku temu miejscu. Niestety, częścią remontu była także wycinka drzew. Całkowity koszt remontu wyniósł przeszło 30 mln zł.
Warto również wspomnieć, że przebudowa ulicy zdobyła uznanie, wygrywając w konkursie "Modernizacja Roku 2007", który był zorganizowany przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego, w kategorii "drogi i obiekty mostowe".
Ważne obiekty
W obrębie ulicy, która ma wiele znaczących punktów, wyróżniają się następujące obiekty:
- bazylika katedralna Najświętszej Marii Panny, która znajduje się pod adresem administracyjnym ul. Mostowa 2,
- Tumska 3a – Muzeum Diecezjalne, mieszczące się w budynkach dawnego opactwa benedyktyńskiego,
- Tumska 5a – Novekino Przedwiośnie,
- Tumska 8 – Muzeum Mazowieckie,
- Tumska 9 – Młodzieżowy Dom Kultury im. Króla Maciusia Pierwszego w Płocku.
Warto zwrócić uwagę, że na wysokości głównego wejścia do Muzeum Mazowieckiego stoi pomnik Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, który został odsłonięty 8 czerwca 2014 roku.
Przypisy
- Ulica Tumska - PLOT - Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna [online], www.turystykaplock.eu [dostęp 11.10.2021 r.]
- Onet, Płock: W czerwcu odsłonięcie pomnika Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej
- HubertH. Woźniak, Wyborcza.pl: Ulica Tumska: najładniejsza i najstraszniejsza [online], plock.wyborcza.pl, 18.09.2008 r. [dostęp 01.11.2019 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Kolegialna w Płocku | Plac gen. Jarosława Dąbrowskiego w Płocku | Plac Obrońców Warszawy w Płocku | Plac Gabriela Narutowicza w Płocku | Ulica Grodzka w Płocku | Ulica Tadeusza Kościuszki w Płocku | Ulica Wyszogrodzka w Płocku | Stary Rynek w Płocku | Ulica Bielska w PłockuOceń: Ulica Tumska w Płocku