Stanisław Nowakowski (dziennikarz)


Stanisław Józef Nowakowski był znaną postacią w polskim dziennikarstwie, urodzonym 8 maja 1900 roku w Płocku. Jego działalność jako dziennikarz prasowy i radiowy miała znaczący wpływ na rozwój mediów w Polsce w okresie międzywojennym. W latach 1935-1938 pełnił rolę dyrektora Rozgłośni Polskiego Radia w Toruniu, a następnie od 1938 do 1939 roku kierował podobną rozgłośnią w Łodzi.

Nowakowski, znany pod pseudonimem „Szarak”, zmarł 29 maja 1945 roku w Koluszkach. Jego działalność zawodowa pozostawia po sobie istotny ślad w historii polskiego dziennikarstwa radiowego.

Życiorys

Stanisław Nowakowski to postać, której życie obfitowało w wydarzenia zarówno na polu edukacyjnym, jak i zawodowym. Ukończył naukę w gimnazjum w Płocku, a jego aktywność w harcerstwie przypadła na lata 1914–1917. Po wybuchu I wojny światowej, w 1918 roku, zdecydował się ochotniczo wstąpić do Wojska Polskiego. Po demobilizacji podjął studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Poznańskiego, które zakończył w 1925 roku.

W latach 1921–1934 jego artykuły publikowane były na łamach takich gazet jak „Dziennik Poznański”, „Dzień Polski” oraz „Dzień Pomorza”. Dalsza kariera zawodowa prowadziła go do stanowiska dyrektora Rozgłośni Pomorskiej Polskiego Radia w Toruniu w latach 1935–1938. Oprócz tego, aktywnie uczestniczył w działalności lokalnych organizacji, pełniąc funkcję prezesa Zarządu Okręgu Pracowniczego Towarzystwa Kulturalno-Oświatowego w Toruniu oraz członka zarządu Konfraterni Artystów. Jego zaangażowanie obejmowało również działalność w Lidze Morskiej i Kolonialnej oraz w Polskim Czerwonym Krzyżu.

W ciągu roku 1938–1939, Nowakowski zajął stanowisko dyrektora Rozgłośni Łódzkiej Polskiego Radia. Po ewakuacji tej rozgłośni, spowodowanej wybuchem II wojny światowej, opuścił miasto, przebywając z rodziną w okolice Koluszek. W styczniu 1940 roku został członkiem Związku Walki Zbrojnej, a wkrótce dołączył także do Biura Informacji i Propagandy. W jego ramach działał w strukturach Komendy Obwodu Brzeziny-Koluszki SZP-ZWZ-AK, przyjmując kryptonim „Brzezina”, a także pseudonim „Szarak”. Obok tych obowiązków, pełnił rolę redaktora pisma „Wolność”, wydawanego przez wspomnianą Komendę.

Życie prywatne

Stanisław Nowakowski był synem Aleksandra Nowakowskiego i Ludwiki z domu Borkowskiej. W życiu osobistym towarzyszyła mu żona Maria, również wywodząca się z rodziny Hauptman. Para mieszkała w Toruniu przy ul. Bydgoskiej 78, a później przeprowadziła się na ul. A. Mickiewicza 34. Jego życie zakończyło się tragicznie z powodu gruźlicy.

Przypisy

  1. a b c d e f StanisławS. Łoza StanisławS., Czy wiesz kto to jest?, Wydawnictwo Głównej Księgarni Wojskowej, 527 s. 1938 r. [dostęp 30.05.2024 r.]
  2. a b c d e f g h i j k KazimierzK. Przybyszewski KazimierzK., Tak widział przyszłość Pomorskiej Rozgłośni [online], 14.07.2010 r.

Oceń: Stanisław Nowakowski (dziennikarz)

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:5