Zbigniew Kłopotowski to postać, która na zawsze wpisała się w historię polskiej architektury. Urodził się 23 listopada 1922 roku w Płocku, a jego życie zakończyło się 31 października 2014 roku w Warszawie.
Był nie tylko architektem, lecz także osobą, której prace i wizje przyczyniły się do rozwoju współczesnych przestrzeni urbanistycznych w Polsce.
Życiorys
W latach młodzieńczych Zbigniew Kłopotowski studiował na Wydziale ArchitekturyPolitechniki Warszawskiej, gdzie ukończył naukę w 1952 roku. Po zakończeniu edukacji, dołączył do zespołu architektonicznego kierowanego przez Zygmunta Stępińskiego, w którego skład wchodzili również tacy architekci jak Stanisław Kubicki, Andrzej Milewski oraz Grzegorz Chruścielewski.
Na początku lat sześćdziesiątych XX wieku, Kłopotowski zdecydował się na wyjazd do Szwajcarii, gdzie pracował w Bernie oraz w biurze Payot w Genewie. Wkrótce po tym, osiedlił się na dłużej we Francji, a dokładnie w Thonon-les-Bains. Tam kontynuował swoją pracę architektoniczną, a później wspólnie z Ryszardem Nowickim, prowadził pracownię w Bonneville.
Na zakończenie swojego życia, Zbigniew Kłopotowski został pochowany na cmentarzu Bródnowskim, w kwaterze 100A-5-1.
Dorobek architektoniczny w Polsce
Dorobek architektoniczny Zbigniewa Kłopotowskiego obejmuje wiele znaczących projektów zaprojektowanych w Polsce. Wyjątkowym osiągnięciem jest zabudowa osiedla Nowy Świat Wschód, która miała miejsce w 1949 roku. W ramach tego projektu powstały budynki przy ulicy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego 3, 5, 7, 8, 10 oraz 12.
Osiedle to jest częścią większego zespołu Zygmunta Stępińskiego, w którym Kłopotowski współpracował z takimi architektami jak Grzegorz Chruścielewski oraz Andrzej Milewski. Wspólne działania tych projektantów wpłynęły na nowoczesną architekturę miejską w powojennej Warszawie, a ich prace do dziś są ważnym elementem polskiego dziedzictwa architektonicznego.
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Beniamin Perelmuter | Franciszek Krzywda-Polkowski | Adolf Schimmelpfennig | Bonifacy Witkowski | Józef Pius Dziekoński | Tadeusz Biesiekierski | Jan Ignacy Kenig | Andrzej ZgliczyńskiOceń: Zbigniew Kłopotowski