Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, usytuowany w płockim osiedlu Imielnica, jest integralną częścią parafii pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła. Historia tej parafii ma swoje korzenie w XII wieku.
W 1413 roku parafia uzyskała szczególne odpusty z rąk papieża Marcina V, co stanowi ważny moment w jej dziejach. W XVI wieku kościół przeszedł w ręce mansjonarzy katedralnych, a już w 1598 roku drewniana świątynia mogła poszczycić się dwiema kaplicami oraz murowanym ołtarzem, który miał ozdobną rzeźbioną nastawę. Niestety, ta pierwsza budowla istniała jedynie do 1835 roku.
W latach 1836–1837 wzniesiono nowy drewniany kościół, którego projekt przygotował Michał Miklaszewski, a jego budowa miała miejsce dzięki zaangażowaniu Jana Weynertha. Wraz z rozwojem okolicy, a dokładniej po 1900 roku, kiedy to w pobliskich Borowiczkach powstała cukrownia, zdecydowano się na budowę nowoczesniejszej świątyni. W 1927 roku ówczesny proboszcz, ksiądz Władysław Skierkowski, rozpoczął wznoszenie nowego kościoła według projektu Brunona Zborowskiego. Realizację budowy zakończono w 1935 roku, a aktu konsekracji dokonał bp Leon Wetmański.
Podczas II wojny światowej, niestety, ks. Skierkowski został aresztowany przez Niemców i deportowany do obozu koncentracyjnego Soldau (KL) w Działdowie, a plebanię przekształcono w magazyn wojskowy. Dziś kościół charakteryzuje się bogatym wystrojem, w tym fascynującą polichromią stworzoną przez Władysława Zycha.
W krypcie tej świątyni spoczywają znamienite postacie historyczne, m.in.: generał Piotr Karol Bontemps (1777–1840) z żoną Różą, z domu Monfeull. Od 2002 roku proboszczem parafii jest ks. Ryszard Paradowski, któremu w pełnieniu posługi pomagają księża Dariusz Pargulski i Marek Tomasz Wiśniewski.
Do parafii pw. św. Jakuba Apostoła przynależą osiedla płockie, takie jak Imielnica oraz Borowiczki, a także okoliczne wsie, w tym Bielino, Borowiczki Pieńki, Nowe Boryszewo, Stare Boryszewo, Cekanowo, Gulczewo, Mirosław oraz Rydzyno.
W obrębie parafii mieści się również Cmentarz Rzymskokatolicki w Imielnicy, na terenie o powierzchni 4 hektarów, założony w 1935 roku. Choć pierwsze groby, w tym grob nieznanego żołnierza z 1945 roku, pojawiły się tam w 1947 roku, dziś spoczywają tam także inne ważne postacie, takie jak:
- Aleksandra Łuszczyńska (1943–2015) – polityk, posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej IV kadencji,
- Stanisław Nawrocki (1947–2004) – pisarz, adwokat, przewodniczący Rady Miasta Płocka,
- kapitan Batalionów Chłopskich Bolesław Pyszko (1921–1988),
- ksiądz Bolesław Plewiński (1882–1958) – proboszcz parafii w Kraszewie.
Przypisy
- Historia. oficjalna strona parafii [dostęp 05.01.2019 r.]
- Andrzej Paczuski: Drugi pogrzeb gen. Bontempsa. napoleon.org.pl. [dostęp 13.09.2014 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół św. Jana Chrzciciela w Płocku | Parafia św. Bartłomieja w Płocku | Kolegiata św. Bartłomieja w Płocku | Kościół św. Aleksego w Płocku | Kościół św. Dominika w Płocku | Parafia Matki Boskiej Fatimskiej w Płocku | Parafia św. Wojciecha w Płocku | Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku | Kościół Miłosierdzia Bożego w Płocku | Świątynia Miłosierdzia i Miłości w Płocku | Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku | Kościół św. Benedykta w Płocku | Kościół św. Stanisława Kostki w Płocku | Parafia św. Stanisława Kostki w PłockuOceń: Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Płocku