Kościół św. Jana Chrzciciela w Płocku


Kościół św. Jana Chrzciciela w Płocku to rzymskokatolicka świątynia parafialna, która została zbudowana w drugiej połowie XVIII wieku. Jego lokalizacja znajduje się na Starym Mieście, tuż obok Seminarium Duchownego w Płocku.

Budowla ta, stworzona w stylu późnobarokowym, powstawała w latach 1758–1771 pod opieką ojców reformatów. Kościół został ufundowany na placu, który podarowała zakonnikom miecznikowa zakroczymska, Marianna Lasocka. Wkrótce później, pomiędzy 1773 a 1783 rokiem, w pobliżu zbudowano klasztor, w którym reformaci mieszkali aż do kasaty ich zakonu w 1864 roku.

Warto zaznaczyć, że wnętrze kościoła jest bogate w szczegóły. Składa się z jednego ołtarza głównego oraz dwóch ołtarzy bocznych. W jednym z bocznych ołtarzy znajduje się obraz wykonany przez Władysława Drapiewskiego, a liczne rzeźby z drewna lipowego stworzył jeden z zakonników. Nad głównym wejściem do świątyni można zobaczyć rzeźby św. Piotra i Pawła, natomiast przed budynkiem wznosi się popiersie biskupa płockiego i arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego, dzieło prof. Gustawa Zemły.

Kościół jest także znaczący z historycznego punktu widzenia. 2 sierpnia 1893 roku, przed obrazem Matki Boskiej Anielskiej, św. Maria Franciszka Kozłowska otrzymała objawienie dotyczące Dzieła Wielkiego Miłosierdzia dla świata. To było pierwsze współczesne objawienie o Miłosierdziu Bożym i zapoczątkowało Zgromadzenie Kapłanów Mariawitów.

W ostatnich latach na stanowisku proboszcza parafii, w okresie od 1996 do 2023 roku, był ks. Antoni Kołodziejski. Obecnie parafia liczy 7013 osób, a z jej zasobów korzystają również klerycy Wyższego Seminarium Duchownego.


Oceń: Kościół św. Jana Chrzciciela w Płocku

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:17