Kościół św. Stanisława Kostki w Płocku, znany powszechnie jako Stanisłówka, to niezwykła świątynia, która odgrywa kluczową rolę w krajobrazie religijnym i kulturowym miasta. Jest to największa świątynia w Płocku, która zachwyca architekturą oraz historycznym znaczeniem.
Znajduje się na osiedlu Dworcowa, co sprawia, że jest łatwo dostępna dla mieszkańców oraz turystów. Kościół ten nie tylko pełni funkcję miejsca kultu, ale również jest ważnym punktem w lokalnej historii i tradycji.
Historia
Powstanie kościoła
Geneza kościoła sięga roku 1913, kiedy to ks. Ignacy Lasocki zainicjował utworzenie zakładu opiekuńczego dla dzieci na zakupionym przez siebie folwarku, który był niegdyś majątkiem benedyktynów. W ramach tego projektu przekształcił stajnię koszarową, powstałą na przełomie XIX i XX wieku, na kaplicę. Nowy budynek został dobrze wyposażony, z posadzką i elektrycznym oświetleniem, co jasno podkreśliło jego funkcję. Ciekawostką jest fakt, że papież Pius X ofiarował jeden z kielichów do tej kaplicy. Jej uroczyste poświęcenie miało miejsce 14 listopada 1913 roku.
W roku 1929 biskup płocki, Antoni Nowowiejski, przekazał nową kaplicę pod opiekę księży salezjanów, równocześnie formalizując utworzenie parafii św. Stanisława Kostki. To wydarzenie miało ogromne znaczenie, bowiem była to druga świątynia parafialna w Płocku, po kościele św. Bartłomieja.
Okres II wojny światowej
Podczas II wojny światowej kościół został przekształcony w fabrykę amunicji, co zatrzymało jego pierwotną funkcję. Po zakończeniu okupacji, salezjanie mogli ponownie zająć się opieką nad kościołem oraz jego wiernymi.
Okres PRL
Rok 1975 przyniósł rewolucję w dotychczasowej strukturze budynku, który stał się zbyt mały dla rosnącej liczby wiernych. Uzyskano zezwolenie na budowę nowej, dwupoziomowej świątyni w kształcie królewskiej korony, symbolizując faktycznie historyczną rolę Płocka jako stolicy Polski. Kościół dolny został poświęcony przez biskupa płockiego Bogdana Sikorskiego 18 września 1983, natomiast konsekracja większej, górnej świątyni odbyła się 15 maja 1988 roku z rąk biskupa Zygmunta Kamińskiego, następcy bp. Sikorskiego. Architektura wnętrz obu kościołów została zaprojektowana przez ks. Tadeusza Furdynę SDB, a szczególnie wyróżniają się pastelowe mozaiki w górnym kościele oraz drewniany ołtarz główny, w którym umieszczono figury Jezusa Miłosiernego oraz Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Droga Krzyżowa w kościele to dzieło rzeźbiarza Wojciecha Gryniewicza, który zrealizował ją w 1981 roku.
Podczas rządów komunistycznych kościół św. Stanisława Kostki stał się miejscem aktywności płockiej „Solidarności”. W latach osiemdziesiątych XX wieku odbywały się tam msze za Ojczyznę, które gromadziły setki wiernych. Inicjatorami tych spotkań byli ks. Stanisław Koronkiewicz SDB, ówczesny proboszcz, oraz ks. Walerian Jastrzębiec-Święcicki SDB, wikariusz parafii, a także proboszcz Stanisławówki w latach 2006-2011. Wspomnienie tych wydarzeń upamiętnia Pomnik Ofiar Protestów Robotniczych, odsłonięty przed kościołem w 2000 roku, z popiersiem ks. Jerzego Popiełuszki jako centralnym elementem.
Okres III RP
Stanisławówka stała się miejscem wielu znaczących dla Płocka oraz diecezji płockiej wydarzeń. W 1996 roku parafia gościła figurę Matki Bożej Fatimskiej w ramach peregrynacji po Polsce, a w 2005 roku miała zaszczyt witać ikonę Matki Bożej Stolicy Mądrości, poświęconą przez papieża Jana Pawła II. W 2006 roku rozpoczęły się tutaj ogólnopolskie obchody 30-lecia Wydarzeń Czerwcowych 1976 roku. W dniach 16-17 września 2007 roku parafię nawiedziły relikwie św. Dominika Savio. Ponadto 10 października 2010 roku w kościele odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą ofiarom katastrofy polskiego samolotu Tu-154 w Smoleńsku. Na terenie Stanisławówki działa również duszpasterstwo akademickie Petroklezja, które aktywnie uczestniczy w życiu wspólnoty lokalnej.
Przypisy
- Stanislawowka [online], www.stanislawowka.pl [dostęp 04.12.2022 r.]
- Odsłonięcie tablicy Ofiar tragedii smoleńskiej. diecezjaplocka.pl, 27.09.2010 r. [dostęp 05.05.2016 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół św. Benedykta w Płocku | Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Płocku | Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Płocku | Kościół św. Jana Chrzciciela w Płocku | Parafia św. Bartłomieja w Płocku | Kolegiata św. Bartłomieja w Płocku | Kościół św. Aleksego w Płocku | Kościół św. Dominika w Płocku | Parafia Matki Boskiej Fatimskiej w Płocku | Parafia św. Wojciecha w Płocku | Parafia św. Stanisława Kostki w Płocku | Świątynia Miłosierdzia i Miłości w Płocku | Kościół Miłosierdzia Bożego w Płocku | Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w PłockuOceń: Kościół św. Stanisława Kostki w Płocku