Ludwik Fankanowski


Ludwik Adolf Fankanowski, urodzony w 1864 roku w Płocku, był znaną postacią w polskim świecie medycznym i społecznym. Ten wybitny lekarz internista, którego życie zakończyło się 16 września 1907 roku w Łodzi, nie tylko praktykował, ale także aktywnie angażował się w działalność społeczną.

Jako członek Związku Postępowo-Demokratycznego, Fankanowski odegrał znaczącą rolę w promowaniu nowoczesnych idei oraz reform w dziedzinie zdrowia i społeczności. Jego praca przyczyniła się do rozwoju polskiej medycyny, a także do poprawy warunków życia wielu ludzi.

Biogram

W 1884 roku, Ludwik Fankanowski pomyślnie zakończył naukę w Gimnazjum Gubernialnym w Płocku. Po tym wydarzeniu kontynuował swoją edukację na wydziale przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie następnie ukończył studia na wydziale lekarskim.

W roku 1893 Fankanowski osiedlił się w Łodzi, gdzie podjął pracę jako lekarz zakładowy w fabryce Ludwika Geyera. Jego działalność zawodowa była niezwykle aktywna. W 1899 roku został współzałożycielem Towarzystwa Doraźnej Pomocy Lekarskiej, które pełniło rolę pogotowia ratunkowego w Łodzi. Jako członek zarządu, a później sekretarz łódzkiego Towarzystwa Lekarskiego od 1903 roku, miał ważny wpływ na lokalną społeczność medyczną. Z kolei od 1900 roku pełnił funkcję sekretarza w Kasie wzajemnej pomocy lekarzy miasta Łodzi oraz był członkiem komitetu redakcyjnego i współwydawcą Czasopisma Lekarskiego.

Poza obowiązkami zawodowymi, Fankanowski aktywnie angażował się w życie społeczne. Dołączył do Komitetu Wspierania Utworzenia Polskiej Szkoły Średniej w Łodzi. W trakcie pierwszego zebrania, które miało miejsce 5 lipca 1906 roku, został wybrany na przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Polskiej Męskiej Szkoły Średniej, jakie później przekształciło się w Towarzystwo „Uczelnia”. W ten sposób stał się de jure właścicielem Gimnazjum Polskiego.

Jego zaangażowanie w działalność na rzecz dzieci również było godne uwagi. W 1907 roku włączył się w zakładanie Towarzystwa Opieki nad Dziećmi „Gniazdo Łódzkie”, które miało na celu opiekę nad sierotami oraz dziećmi poszkodowanymi wskutek lokautu. W czasie pierwszego walnego zebrania, które odbyło się 12 kwietnia, został jednogłośnie wybrany na przewodniczącego.

Niestety, we wrześniu 1907 roku zdrowie Ludwika Fankanowskiego się pogorszyło. Jego poważna choroba doprowadziła do śmierci 16 września. Jego wkład w rozwój społeczeństwa łódzkiego i medycyny pozostaje nieoceniony.

Życie prywatne

Urodziny Ludwika Fankanowskiego miały miejsce w roku 1864, w rodzinie o korzeniach ewangelickich, której rodzicami byli Karol oraz Emilia z Kismanów.

W 1895 roku Fankanowski zawarł związek małżeński z Marią Abel.

Przypisy

  1. Sosnowska 2014 r., s. 97-99.
  2. a b Skorek 2006 r.
  3. Iwańska 2015 r.
  4. Kaczmarek 1948 r.
  5. Pogotowie Ratunkowe (Łódź) 1927 r., s. 7.
  6. Fankanowski 1903 r.
  7. Pawłowski 1884 r.
  8. Sterling 1907 r.
  9. Parafia św. Trójcy (ewang.) 1895 r.

Oceń: Ludwik Fankanowski

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:23