Wiesław Józef Kowalski, urodzony 18 września 1945 roku w Płocku, to postać wybitna w polskim życiu kulturalnym. Jako katolicki działacz kultury, odniósł wiele sukcesów i zdobył uznanie w różnych kręgach. Kowalski jest znanym publicystą, który wykorzystuje swoje umiejętności pisarskie, by kształtować i inspirować społeczność.
Jego pasja do fotografii przyczyniła się do uwiecznienia piękna Kresów Wschodnich, które były nie tylko jego obiektem zainteresowań, ale także źródłem inspiracji dla wielu jego prac. Kowalski jest autorem dwudziestu trzech książek, które obejmują różnorodne tematy, oraz około pięciuset autorskich publikacji, które ukazały się na łamach prasy.
Życiorys
„Wiesław Józef Kowalski jest dzieckiem Adama (1910-1979) oraz Adeli (1916-2004) z domu Łukasiak. Swoje edukacyjne początki miał w płockich szkołach, m.in. w Szkole Podstawowej nr 6 oraz w Technikum Mechanicznym przy Fabryce Maszyn Żniwnych. Kontynuował swoją naukę, uczęszczając do 2,5-letniego Studium Oświaty i Kultury Dorosłych w Warszawie, a także kończąc studia na Wydziale Psychologiczno-Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego (UW), gdzie w 1984 roku uzyskał tytuł magistra pedagogiki, specjalizując się w edukacji kulturalno-oświatowej.
W 1976 roku, zainspirowany swoją pasją do kultury indyjskiej, powołał oddział Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Indyjskiej w Płocku, gdzie objął stanowisko przewodniczącego. Pracę magisterską, którą obronił na Uniwersytecie Warszawskim, poświęcił badaniu zainteresowania Polaków kulturą Indii. Efektem jego fascynacji była publikacja książki zatytułowanej „Bliżej Indii” (Płock 1987).
W 1978 roku był inicjatorem powołania Płockiej Grupy Plastyków „Rama-‘79”. Jego zaangażowanie w popularyzację sztuk pięknych oraz organizację wystaw twórczości lokalnych artystów zaowocowało przyznaniem wyróżnień, w tym odznaki „Zasłużony Działacz Kultury” oraz „Medalu Pamiątkowego” za jego wkład w rozwój plastyk na obszarze województwa płockiego.
W 1987 roku, w drodze wyborów, mieszkańcy Płocka wyłonili go spośród trzech kandydatów: Wandy Sokołowskiej i Tadeusza Kołodziejaka, tytułując go Płocczaninem Roku. Dodatkowo, w 1988 roku został uhonorowany wpisem do Złotej Księgi Zasłużonych Płocczan w płockim Ratuszu.
W okresie od 1984 do 2003 roku, z pewnymi przerwami, pełnił funkcję dyrektora Biura Towarzystwa Naukowego Płockiego. Jego działalność społeczna nie kończyła się na sztuce; w 1991 roku powołał także Koło Czcicieli Jezusa Miłosiernego im. s. Faustyny w Płocku.
Wiesław Kowalski jest również znanym autorem, którego artykuły publikowane są w różnych pismach, w tym w: „Notatkach Płockich”, „Tygodniku Płockim”, „Kurierze Mazowieckim”, „Nowym Tygodniku Płockim”, tygodniku „Niedziela”, „Głosie Gostynińskim”, „Sygnałach Płockich”, ”Macierzy Płockiej”, „Spotkania u Jadwigi” oraz w „Mieście Płock i Okolice” i wielu innych periodykach.
Publikacje
Wiesław Józef Kowalski jest autorem wielu interesujących publikacji, które koncentrują się na tematyce związanej z Płockiem oraz kulturą polską i indyjską. Jego dorobek obejmuje różnorodne zbiory i antologie, świadczące o jego zaangażowaniu w popularyzację kultury oraz historii regionu.
- Bliżej Indii (antologia i zbiory, jako współautor), wydane przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Indyjskiej. Koło w Płocku, wydane w 1988 roku,
- Płocka Grupa Plastyków „Rama-79”, Płock 1989,
- Z Jezusem miłosiernym, Płock 1992,
- O Miłosierny Boże – ufamy Tobie, Płock 1993,
- Płock 2000 w fotografii Wiesława J. Kowalskiego, wydane przez Towarzystwo Naukowe Płockie, Płock 2000,
- Słowem i światłem o Kresach, Płock 2001,
- Polichromia Płockiej katedry, wydane przez Towarzystwo Naukowe Płockie, Płock 2001,
- Ikona Jezusa Miłosiernego, Płock 2002,
- Romowie w Płocku, Płock 2003,
- Okno na Kresy, Płock 2003,
- Płockie fascynacje: 30 lat działalności naukowo-kulturalnej na ziemi płockiej, Wydawnictwo i Poligrafia ”Iwanowski”, Płock 2005,
- Dzieje obrazu z podpisem „Jezu, ufam Tobie”, Płock 2006,
- Cmentarz Orląt Lwowskich w fotografii, Rębowo 2007,
- W obronie abp. Stanisława Wielgusa płockiego patrycjusza, Płock 2007,
- Cmentarz Łyczakowski i Obrońców Lwowa 1918-1920 w zimowej szacie, Wydane przez Płocką Grupę Plastyków „Rama-79”, Płock 2008,
- Suplement w sprawie abp. Seniora Stanisława Wielgusa, Płock 2009,
- Busko Zdrój – miasto słońca, Płock 2009,
- Mój Płock – album wspomnień, Płock 2013, tom I, Wydawnictwo Korepetytor,
- Odkrywanie Płocka w XXI w., Płock 2013, tom II, Wydawnictwo Korepetytor.
Wyróżnienia i nagrody
Wyróżnienia i nagrody, które otrzymał Wiesław Józef Kowalski, świadczą o jego ogromnym wkładzie w kulturę oraz życie społeczne.
- Zasłużony Działacz Kultury (1988),
- Medal im. Mahatmy Gandhiego (1987) – przyznany za aktywną działalność w TPP-I na ziemi płockiej,
- Złoty Krzyż Zasługi (1998),
- „Medal – Mater Verbi” (2000) – uhonorowanie za pracę jako dziennikarz w tygodniku Niedziela,
- Laude Probus (2015) – benefis z okazji 70-lecia pracy społecznej dla m. Płocka.
Bibliografia podmiotowa
Oto zestawienie publikacji dotyczących Wiesława Józefa Kowalskiego, które stanowi ważny element jego dorobku. Wśród wymienionych pozycji znajdują się prace szczegółowo opisujące Płock oraz jego artystyczne aspekty.
- Jerzy Stefański, Płock od A do Z, Płock 1987,
- Mirosław Łakomski, Artystyczny Płock, Płock 2019,
- Przypisy,
- Źródło: Polska Bibliografia Literacka (PBL) [online], pbl.ibl.poznan.pl [dostęp 2017-11-27],
- Przewodnik Bibliograficzny nr 35a.
Przypisy
- Polska Bibliografia Literacka (PBL) [online], pbl.ibl.poznan.pl [dostęp 27.11.2017 r.]
- Przewodnik Bibliograficzny nr 35a
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Maria Kurecka | Helena Arkawin | Hipolit Pinko | Adam Mikołajewski (muzyk) | Janina Jabłonowska | Henryk Borowski | Ludwik Pyrowicz | Fiszel Zylberberg | Jacek Lachowicz | Kazimierz Zalewski | Wacław Aleksander Lachman | Antoni Dobrzeniewski | Krzysztof Barański (poeta) | Chiwas | Adam Wiśniewski-Snerg | Hanna Chojnacka | Stanisław Żurek (artysta) | Wacław Wolski (pisarz) | Natan Korzeń | Henryk Cieszkowski (malarz)Oceń: Wiesław Józef Kowalski