Anna Kochanowska


Anna Kochanowska, znana z domu Maciejowska, była istotną postacią w polskim świecie kultury i mediów. Urodziła się 17 maja 1922 roku w Płocku, a zmarła 31 maja 2019 roku w Olsztynie.

W swojej karierze pełniła wiele ról; była dziennikarką radiową, a także kierownikiem literackim Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Jej działalność wykraczała jednak poza świat mediów - była także aktywną działaczką kulturalną i społeczną.

W latach 1972–1980 zasiadała w Sejmie PRL VI i VII kadencji, gdzie miała możliwość wpływania na szereg istotnych spraw dotyczących kultury i społeczeństwa. Dzięki swoim licznym osiągnięciom, Anna Kochanowska pozostaje ważną postacią w historii Olsztyna oraz polskiego życia kulturalnego.

Życiorys

Anna Kochanowska była córką Cecylii i Zygmunta Maciejowskich. W czasach niemieckiej okupacji pracowała jako robotnica w Warszawie, angażując się w życie codzienne w trudnych warunkach.

W 1950 roku ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, wcześniej podjęła także naukę w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych, której jednak nie zakończyła. Następnie rozpoczęła pracę jako inspektor teatrów w Ministerstwie Kultury i Sztuki.

Pełniła funkcję kierownika literackiego w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, a także w teatrach znajdujących się w Białymstoku i Grudziądzu. Od 1956 roku była zatrudniona w Polskim Radiu, a w 1959 objęła stanowisko kierownika redakcji literackiej Polskiego Radia w Olsztynie.

Angażowała się aktywnie w Koło Kultury Wojewódzkiej Rady Narodowej, gdzie przez trzy kadencje zasiadała jako członek dokooptowany z nominacji Wojewódzkiego Komitetu Stronnictwa Demokratycznego, w którego prezydium pracowała od 1962 roku. Działała społecznie w Lidze Kobiet oraz w Towarzystwie „Pojezierze”, będąc członkiem jego zarządu głównego.

W 1972 roku uzyskała mandat poselski w okręgu Olsztyn, gdzie po raz pierwszy znalazła się w Sejmie. Zasiadała w Komisji Nauki i Postępu Technicznego oraz w Komisji Kultury i Sztuki. Po raz kolejny w Sejmie zasiadła w 1976 roku jako przedstawicielka tego samego okręgu, ponownie działając w Komisji Kultury i Sztuki oraz w Komisji Pracy i Spraw Socjalnych.

Za swoją działalność została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem 30-lecia Polski Ludowej, Odznaką 1000-lecia Państwa Polskiego, odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” oraz złotą odznaką honorową „Zasłużony dla Warmii i Mazur”.

Po zakończeniu życia, Anna Kochanowska znalazła swoje miejsce spoczynku nacmentarzu komunalnym w Olsztynie.

Przypisy

  1. Anna Kochanowska: Nekrologi [online], Gazeta Olsztyńska: pożegnania, 05.06.2019 r. [dostęp 06.06.2019 r.]
  2. Nie żyje Anna Kochanowska – wieloletnia dziennikarka Radia Olsztyn [online], Radio Olsztyn, 31.05.2019 r. [dostęp 06.06.2019 r.]
  3. Wyszukiwarka grobów w Olsztynie.

Oceń: Anna Kochanowska

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:5