Jacek Pawłowicz


Jacek Marian Pawłowicz, urodzony 8 grudnia 1963 roku w Płocku, jest znaczącą postacią w historii Polski, szczególnie w kontekście działań opozycyjnych z czasów PRL. Własne życie Jacek poświęcił walce o demokrację, stając się jednym z kluczowych działaczy tego okresu.

Obecnie pełni funkcję dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, które znajduje się w Warszawie. Muzeum to odgrywa istotną rolę w kultywowaniu pamięci o osobach, które walczyły o wolność oraz o prawdę historyczną w Polsce.

Życiorys

W 1979 roku Jacek Pawłowicz stał się współzałożycielem oraz aktywnym członkiem Młodzieżowego Komitetu Oporu w Płocku. Został aresztowany za próbę zniszczenia trybuny w trakcie pochodu pierwszomajowego tego samego roku. W późniejszym okresie, w latach 1981-1987, był związany z Konfederacją Polski Niepodległej, angażując się w działalność na rzecz narodowej wolności.

Od 1982 roku Pawłowicz aktywnie uczestniczył w podziemnej „Solidarności”, co pokazuje jego niezłomne dążenie do walki o prawa i wolności obywatelskie. Równolegle, jego rola jako współpracownika Radia Wolna Europa przyczyniła się do informowania społeczeństwa o wydarzeniach krajowych i międzynarodowych.

W ramach swoje działalności kolportował również wydawnictwa podziemne, co wiązało się z regularnymi aresztowaniami, przesłuchaniami oraz karami grzywny. Jest również znany jako autor licznych publikacji dotyczących najnowszej historii Polski, które dokumentują ten niespokojny okres w dziejach narodu.

W latach 2016-2022 pełnił funkcję dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, gdzie miał wpływ na upamiętnienie i edukację o losach osób, które walczyły o wolność i demokrację w Polsce.

Publikacje

Jacek Pawłowicz ma na swoim koncie wiele znaczących publikacji, które wpływają na rozwój wiedzy w różnych dziedzinach. Oto zestawienie jego ważniejszych prac:

  • 2006 – Płockie milenium. Uroczystości milenijne w diecezji płockiej w tajnych dokumentach Służby Bezpieczeństwa, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń,
  • 2008 – W osaczeniu, Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń,
  • 2008 – Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948, IPN,
  • 2010 – Znane-nieznane. Prasa niezależna na Mazowszu 1976-1989, IPN, Warszawa (wraz z Moniką Bielak),
  • 2010 – Generał Leopold Okulicki 1898-1946, IPN, Warszawa (wraz z Januszem Kurtyką).

Przypisy

  1. Anna Grażyna Kister: Jacek Marian Pawłowicz. www.encysol.pl. [dostęp 30.10.2019 r.]

Oceń: Jacek Pawłowicz

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:24