Urszula Soczyńska


Urszula Teresa Soczyńska, obiema nogami zakorzeniona w polskiej geografii i hydrologii, urodziła się 5 lutego 1933 roku w Płocku. Zmarła, niestety, 17 października 2001 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie niezatarty ślad w naukach przyrodniczych.

Soczynska była znaną geografką oraz hydrolożką, która zdobyła uznanie w kręgach akademickich. Pełniła funkcję profesora na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie przyczyniła się do rozwoju badań nad hydrologią dynamiczną, będąc jedną z kluczowych postaci w tej dziedzinie. Jej prace naukowe nie tylko wzbogaciły polską hydrologię, ale także miały znaczący wpływ na rozwój narzędzi i metod badawczych w tej dyscyplinie.

Życiorys

Urszula Soczyńska pochodziła z rodziny o silnych tradycjach nauczycielskich, będąc córką Stanisława oraz Heleny z Zielińskich. W 1951 roku zakończyła naukę w liceum, a pięć lat później uzyskała dyplom na Wydziale Budownictwa Wodnego Politechniki Warszawskiej. Zaledwie jako studentka zaczęła pracę w Katedrze Hydrauliki i Hydrologii, która od 1960 roku przybrała nazwę Katedry Hydrologii i Gospodarki Wodnej.

W 1961 roku objęła znaczącą rolę kierowniczki Pracowni Metodyki Prognoz Hydrologicznych w Państwowym Instytucie Hydrologiczno-Meteorologicznym. Jej osiągnięciem była obrona doktoratu w 1963 roku, również na Politechnice Warszawskiej. Dwa lata później została samodzielną pracowniczką naukowo-badawczą w PIHM, gdzie uzyskała tytuł docenta. Warto wspomnieć, że spędziła rok w Szwedzkim Instytucie Hydrologicznym i Meteorologicznym w Sztokholmie.

Soczyńska aktywnie współpracowała z międzynarodowymi organizacjami, takimi jak UNESCO oraz WMO. Po transformacji PIMH w Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, przejęła kierownictwo w Zakładzie Hydrologii Dynamicznej, gdzie zorganizowała terenowe badania doświadczalne.

W 1977 roku uzyskała habilitację na Uniwersytecie Warszawskim, opierając swoje badania na pracy „Podstawy metodyczne regionalnego modelu zlewni w warunkach polskich”. Rok później rozpoczęła pracę na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych. Od 1979 do 1982 roku wykładała hydrologię na Uniwersytecie w Oranie. W 1986 roku uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego, a pięć lat później profesora zwyczajnego.

W trakcie swojej kariery pełniła wiele znaczących funkcji, między innymi kierując Zakładem Hydrologii oraz sprawując funkcję dziekana w latach 1990–1993. Była także członkinią zarządu warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Geofizycznego od 1965 roku oraz Komitetu Gospodarki Wodnej PAN.

W 1958 roku połączyła swoje życie z architektem Mieczysławem Soczyńskim, z którym doczekała się dwóch synów. Po jej śmierci, została pochowana na starym cmentarzu na Służewie w Warszawie.

Wyróżnienia

Urszula Soczyńska, wybitna postać w dziedzinie geografii, została w 1998 roku uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ten prestiżowy wyróżnienie docenia jej znaczący wkład w rozwój naukowy i społeczne działania.

Jeszcze większym uznaniem było dla niej przyznanie w październiku 2001 roku medalu im. J. Kondrackiego, który został nadany przez Radę Wydziału za znakomite zasługi dla Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Przypisy

  1. O Nas [online], macieksoczynski.com [dostęp 25.01.2019 r.]
  2. Prof. Urszula Soczyńska, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 25.01.2019 r.]
  3. Poznań Supercomputing and Networking Center-dLP.S.N.C. Team Poznań Supercomputing and Networking Center-dLP.S.N.C., FBC [online], FBC [dostęp 25.01.2019 r.]
  4. a b Małgorzata M. Gutry-Korycka, Urszula Soczyńska 1933–2001, „Prace i Studia Geograficzne”, 40, 2008, s. 327-342.
  5. a b Zdzisław Z. Mikulski, Wspomnienia pośmiertne – Urszula Soczyńska, „Przegląd Geograficzny”, 1–2, 2002, s. 111–113.
  6. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 08.09.1998 r. o nadaniu orderów (M.P. z 1998 r. nr 36, poz. 495).

Oceń: Urszula Soczyńska

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:19