Leonard Siwanowicz


Leonard Siwanowicz, urodzony 22 sierpnia 1904 roku w Płocku, to postać, która wywarła znaczący wpływ na historię Polski w okresie powojennym. Zmarł 3 listopada 1981 roku.

W trakcie swojej kariery pełnił funkcję podpułkownika oraz był istotnym członkiem organów bezpieczeństwa, działających w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Jego działania i decyzje miały kluczowe znaczenie w kontekście bezpieczeństwa państwa w tamtych burzliwych czasach.

Życiorys

Leonard Siwanowicz przyszedł na świat w rodzinie Adolfa i Antoniny. Jego kariera w strukturach bezpieczeństwa państwowego rozpoczęła się w 1946 roku, kiedy objął stanowisko komendanta wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w Poznaniu. W kolejnych latach pełnił funkcję szefa Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Poznaniu w 1947 roku, a następnie objął analogiczne stanowisko w Rzeszowie w 1948 roku. W latach 1950-1951 sprawował również rolę szefa WUBP w Koszalinie.

Niestety, w wyniku nieudanej akcji wymierzonej w członków organizacji niepodległościowej pod nazwą „Krajowa Policja Bezpieczeństwa” w Bobolicach, Leonard Siwanowicz został odwołany ze swojego stanowiska. W czasie tej akcji zginęło dwóch oficerów WUBP w Koszalinie, Franciszek Bloch oraz Władysław Dudko, co przyczyniło się do jego wydalenia z organów bezpieczeństwa publicznego.

Warto zaznaczyć, że 4 października 1946 roku, w uznaniu jego zasług, został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Po zakończeniu kariery Leonard Siwanowicz spoczął na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, w kwaterze D37-3-16.

Przypisy

  1. Biuletyn Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej [online], katalog.bip.ipn.gov.pl [dostęp 07.07.2023 r.]
  2. M.P. z 1947 r. nr 23, poz. 50
  3. Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze

Oceń: Leonard Siwanowicz

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:9