Stefan Bronarski


Stefan Bronarski, znany pod pseudonimami „Liść”, „Ordon”, „Zygmunt”, oraz „Roman”, to postać o niezwykle bogatym życiorysie. Urodził się 17 sierpnia 1916 roku w Płocku, a jego życie tragicznie zakończyło się 18 stycznia 1951 roku w Warszawie.

Był on nie tylko zwykłym żołnierzem, ale także ważnym członkiem struktur wojskowych, takich jak TAP (Tajna Armia Polska), NSZ (Narodowe Siły Zbrojne), AK (Armia Krajowa) oraz NZW (Narodowe Zjednoczenie Wojskowe). Szczególnie wyróżniał się jako komendant Okręgu XXIII NZW Mazowsze Zachodnie w latach 1946–1948.

Życiorys

Stefan Bronarski był osobą o wyrazistym życiorysie, synem Teodora Bronarskiego oraz Heleny z domu Pilarska. Jego edukacja rozpoczęła się w Szkole Ćwiczeń, a następnie kontynuował naukę w Gimnazjum im. Władysława Jagiełły w Płocku. W latach 1937–1938 odbył służbę w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty w Pułtusku, co stanowiło przygotowanie do dalszej służby wojskowej.

Po wybuchu II wojny światowej rozpoczął studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, które jednak przerwał z powodu konfliktu zbrojnego. Uczestniczył w obronie Warszawy w 1939 roku i po zdobyciu stolicy został wzięty do niewoli przez Niemców, przebywając krótko w obozie jenieckim Aupitz koło Berlina. Pod koniec 1939 roku powrócił do Warszawy, gdzie aktywnie włączył się w działalność konspiracyjną poprzez wstąpienie do TAP.

W 1942 roku Bronarski został członkiem Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ), gdzie angażował się w działalność strukturalną w Płocku, a później w Pułtusku. Po scaleniu NSZ z Armią Krajową wiosną 1944 roku, objął stanowisko szefa Kedywu w sztabie Inspektoratu Płocko-Sierpeckiego AK. Po zajęciu ziem polskich przez Armię Czerwoną, kontynuował swoją działalność w konspiracji.

W styczniu 1945 roku został zastępcą komendanta Podokręgu Północnego NZW, a w 1946 roku objął funkcję komendanta nowo utworzonego Okręgu XXIII Mazowsze Zachodnie NZW. Wprowadził tzw. patrole, które walczyły z bezprawiem w powiatach takich jak: Lipno, Mława, Płock, Płońsk, Rypin, Sierpc i Włocławek. 5 lipca 1946 roku jego oddział rozbił posterunek Milicji Obywatelskiej w Lipnie.

Jednak trudna rzeczywistość powojennego okresu doprowadziła do jego aresztowania w dniu 26 września 1948 roku przez Urząd Bezpieczeństwa. Razem z innymi członkami komendy Okręgu został oskarżony o przynależność do „nielegalnych organizacji AK i NSZ”, a także o współpracę z Niemcami oraz walkę z „patriotycznie nastawionymi partyzantami GL i AL”. Po brutalnym śledztwie, 3 lipca 1950 roku, Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na 5-krotną karę śmierci.

Ostatecznie, 18 stycznia 1951 roku został stracony w więzieniu mokotowskim. Jego symboliczny grób znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Kwaterze „Na Łączce”, co stanowi świadectwo jego tragicznej, ale znaczącej historii.

Przypisy

  1. https://archive.ph/20140706083326/http://www.plock24.pl/fusion/readarticle.php#selection-711.0-718.0
  2. Księga najwyższego wymiaru kary w Krzysztof Szwagrzyk: Zbrodnie w majestacie prawa 1944-1955. Wyd. ABC Future, Warszawa, 2000 r. Brak numerów stron w książce

Oceń: Stefan Bronarski

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:25